

The Ring (Brugt)
15,00 kr.
The Ring (2002)
Instruktør: Gore Verbinski
Handling: Hvis man til den brede befolkning slynger ordene "Hideo Nakata" ud, kan det måles i brøkdele af promiller, hvor mange der kan bryste sig af genkendelsens glæde. Ikke desto mindre er Nakata en af de personer, som for alvor har bragt det asiatiske filmmarked frem i lyset, så det i stedet for at være en lille håndfuld film-entusiasters kæphest er blevet mere accepteret, mere kendt, mere elsket.
Som Hollywood har for vane, når noget godt er i sigte, men som ikke lige er strømlinet til den amerikanske befolkning, køber man rettighederne og laver et "remake". Det er set utallige gange før, og selv vores egen lille Ole Bornedal fik lov til at lege med de store drenge efter sin succes med Nattevagten (1994).Ligeledes er Hideo Nakatas Ringu (1998) efter sin sejrsrunde i stort set alle civiliserede lande blevet vurderet god nok til, at man ville smide penge i at genindspille den med amerikanske skuespillere og et mere letfordøjeligt udseende.
Men hvad er det for noget med denne "Ring"? Jo, en af nyere tids ammestuehistorier går ud på, at de, som ser et mystisk videobånd med nogle onde optagelser, bliver ringet op umiddelbart efter, de har set det, og får at vide, at de vil dø 7 dage efter. Det lyder godt nok som en værre omgang pjat; noget, som blot opstår ud fra nogle få fjolsers ønske om at skræmme andre, men da fire unge mennesker, der angiveligt har set båndet, dør på nøjagtig samme tidspunkt, bliver interessen for, om der er noget om sagen, vækket.
Alenemoderen og journalisten Rachel (Naomi Watts) er den ene døde piges tante, og hun går ind i den mystiske sag, både af professionel nysgerrighed, men lige så meget for at hjælpe sin søster i hendes uforståenhed over for datterens meningsløse død. Snart finder hun spor, som leder hende til hytten, hvori de fire unge 7 dage før deres død havde opholdt sig. Hun finder et mystisk bånd og stopper det i videomaskinen... og efter at Rachel har set de forstyrrede billeder, ringer telefonen!
Hvis man ellers tror på det overnaturlige (og det gør Rachel på det tidspunkt fuldt ud), har hun således kun én uge til at løse mysteriet, før hun selv på første hånd finder ud af, hvad der skete med de fire fra hytten.
Jeg nævnte ganske vist, at Hollywood har en forkærlighed for at tage en udenlandsk succes og skabe deres egen, men der går som regel et eller andet galt i processen. Ud af de mange genindspilninger, remakes, ny-fortolkninger og-hvad-har-vi er det kun ganske få, som lever op til originalens standard. De fleste ender med at være alt for udpenslede i historien, eller selve plottet bliver simpelthen massakreret af nogle studie-medarbejdere, som ikke kan lide den udenlandske idé eller tankegang. Dette er, hvad man kunne frygte ville ske med det japanske mesterværk "Ringu".
Men, nej! Sandelig om ikke det er lykkedes at lave et godt remake! I instruktørstolen sad Gore Verbinski, som ikke har nævneværdige film på sit CV (...okay, i 2001 belemrede han os med Brad Pitt og Julia Roberts i The Mexican), og Ehren Kruger har stået for det omskrevne screenplay. Kruger har tidligere stået for manuskriptet til bl.a. Arlington Road (1999) og Scream 3 (2000) og har med "The Ring" holdt sig tæt på den originale historie, men alligevel med nye tiltag og velvalgte udeladelser.
"The Ring" er en af de bedste gysere på markedet, og det er få film, som efterhånden kan gå mig på nerverne. Hele tonen i filmen er trykket, og i takt med at Rachel sammen med sin eks-mand udforsker sporene, dukker nye rædsler op, hvoraf baggrundshistoriens afsløring er hård at komme sig oven på. Dertil kommer de gængse chok-effekter, som får én til at lette et lille stykke i sædet, og der er hverken for mange eller for få til at bryde den kvælende tunge stemning. Jeg kunne ikke drømme om at afsløre slutningen her, men den er mindst lige så overraskende som SE7EN (1995)... dog naturligvis ikke så meget, hvis man har set "Ringu" først.
Med "The Ring" er det asiatiske filmmarked blevet forvandlet til Hollywood-succes, og der er allerede flere østerlandske film under samme behandling. Filmen udmærker sig i sin tætte relation til originalen, og selvom jeg i sidste ende vil anbefale at se "Ringu" først, er jeg ikke sikker i min sag, da "The Ring" står flot alene på sejrsskamlen over nyere tids gyserfilm.
Hverken jeg eller DreamWorks tager iøvrigt imod klager over, at man efter at have set "The Ring" får svært ved at tage telefonen, når den ringer.
Antal